Akcesoria diagnostyczne, których potrzebujesz w warsztacie samochodowym

Posiadając komputer diagnostyczny należy odpowiedzieć na pytanie jakie dodatkowe akcesoria do warsztatu samochodowego, współpracujące z komputerem diagnostycznym mogą być również potrzebne. Znalezienie właściwej odpowiedzi z pewnością będzie zależało od rodzaju napraw jakie warsztat wykonuje lub chce wykonywać, a także posiadanego już testera diagnostycznego.

Kable diagnostyczne

Pierwszym dodatkowym sprzętem do warsztatu są kable zasilające do testerów typu TXT’s włoskiego producenta Texa, które umożliwiają zasilenie interfejsu jeśli w samochodzie występuje starsze wejście niż aktualnie występujące wejście OBD II. Można wyróżnić kable z adapterem do samochodów osobowych, ciężarówek oraz motocykli. Wybór odpowiedniego adaptera podyktowany jest rodzajem pojazdów, z którymi najczęściej pracuje dany serwis. Warto zwrócić uwagę także na najbliższą danemu serwisowi konkurencję, czy wykonuje ona serwis np. motocykli. Często właściwa reklama usługi skierowanej do tej grupy pojazdów potrafi zaowocować nowymi klientami w warsztacie, a tym samym szansą na zwiększenie sprzedaży.

Na rynku wciąż znajduje się wiele starszych rocznikowo pojazdów, dlatego jeżeli posiadamy już kable zasilające to kolejnym krokiem wyposażenia warsztatu będzie zakupienie walizki z kablami do aut osobowych. W takiej walizce znajdziemy specjalne kable pozwalające na podłączenie się do starszych modeli aut marki BMW, Mercedes czy Volkswagen. Klienci tych aut często nie rozumieją, że tylko ze względu na brak odpowiedniego kabla serwis nie może przeprowadzić diagnostyki w ich samochodzie.


Dla warsztatów zajmujących się obsługą samochodów ciężarowych istotna będzie również walizka z tego typu kablami. Ciężarówki takie jak Scania, DAF czy Iveco mogą wymagają posiadania specjalnych kabli umożliwiających połączenie z pojazdem. Kable do takich pojazdów znajdują się w wygodnej do przechowywania walizce, którą łatwo zamknąć. Dzięki temu można zadbać o porządek w serwisie i szybkie znalezienie odpowiedniego kabla w momencie, kiedy podjedzie do serwisu auto ciężarowe.  

Tak jak i ciężarków, podobnie maszyny budowlane posiadają własny zestaw kabli do ich obsługi. Walizka z kablami posiada aż 15 kabli dedykowanych do najbardziej popularnych marek pojazdów budowlanych, takich jak VOLVO TRUCK, DEUTZ czy KUBOTA. Dla każdego kabla dostępnego do testera diagnostycznego jest określone z ilu pionów się składa. Na przykład kabel do VOLVO CE  (3151/T47) jest kablem 14 pionowym.

Dla serwisów rozwijających swoje usługi diagnostyczne potrzebnym wyposażeniem warsztatu może okazać się oscyloskop przykładem takiego urządzenia jest Uniprobe firmy Texa. Posiadanie oscyloskopu daje możliwość testowania akumulatora, ale także pozwala na tak skomplikowane czynności jak test ciśnienia paliwa lub turbo. Posiadanie oscyloskopu jest coraz bardziej popularne wśród serwisów i warsztatów mechanicznych.